Web

Kablosuz (Wifi) İnternet Çözümleri

Kablosuz ağ

Kablosuz ağlar, herhangi bir kabloyla bağlanmayan bilgisayar ağlarıdır. Kablosuz bir ağın kullanılması, işletmelerin kabloları binalara veya farklı ekipman konumları arasında bir bağlantı olarak takmanın maliyetli sürecinden kaçınmasını sağlar. Kablosuz sistemlerin temeli, ağ yapısının fiziksel düzeyinde gerçekleşen bir uygulama olan radyo dalgalarıdır.

Kablosuz ağlar, dizüstü bilgisayarlar gibi cihazları İnternete, iş ağına ve uygulamalara bağlamak için radyo dalgalarını kullanır. Dizüstü bilgisayarlar halka açık yerlerdeki Wi-Fi erişim noktalarına bağlandığında, bağlantı o işletmenin kablosuz ağına kurulur.

Dört ana kablosuz ağ türü vardır:

Kablosuz Yerel Alan Ağı (LAN): Bir kablosuz dağıtım yöntemi kullanarak iki veya daha fazla cihazı birbirine bağlayarak erişim noktaları aracılığıyla daha geniş İnternet’e bağlantı sağlar.
Kablosuz Metropolitan Alan Ağları (MAN): Birkaç kablosuz LAN’ı bağlar.
Kablosuz Geniş Alan Ağı (WAN): Komşu kasaba ve şehirler gibi geniş alanları kapsar.
Kablosuz Kişisel Alan Ağı (PAN): Cihazları, genellikle bir kişinin ulaşabileceği kısa bir sürede birbirine bağlar.

Kablosuz Ağın Yararları

Ağ kaynaklarınıza kablosuz ağınızın kapsama alanındaki herhangi bir konumdan veya herhangi bir WiFi erişim noktasından erişin.
Artık kablolu bağlantıda olduğu gibi masanıza bağlı değilsiniz.
İnternete ve şirketinizin temel uygulamalarına ve kaynaklarına kablosuz erişim, personelinizin işi bitirmesine yardımcı olur ve işbirliğini teşvik eder.
Kolay kurulum: Kabloları çekmeniz gerekmez, bu nedenle kurulum hızlı ve uygun maliyetli olabilir.
Kablosuz ağları mevcut ekipmanla kolayca genişletebilirsiniz, ancak kablolu bir ağ ek kablolama gerektirebilir.
Kablosuz ağlardaki gelişmeler, sağlam güvenlik korumaları sağlar.
Kablosuz ağlar, kablolama maliyetlerini ortadan kaldırdığı veya düşürdüğü için, kablolu ağlara göre işletilmeleri daha az maliyetli olabilir.

Kablosuz Ağ Teknolojilerinin Türleri

Farklı kullanımlarda kablosuz ağı desteklemek için çok sayıda teknoloji geliştirilmiştir. Yaygın kablosuz teknolojiler şunları içerir:

Wi-Fi, özellikle ev ağlarında ve bir kablosuz erişim noktası teknolojisi olarak popüler.
Düşük güç ve yerleşik uygulamalar için Bluetooth.
3G ve 4G hücresel İnternet

Hala geliştirilmekte olan ancak geleceğin kablosuz ağlarında rol oynaması muhtemel olan diğer teknolojiler arasında 5G hücresel İnternet ve Li-Fi görünür ışık iletişimi bulunmaktadır.
Kablosuz Ağ Donanımı

Bir kablosuz ağ kurmak veya ona dokunmak için belirli bilgisayar donanımı türleri gerekir. Telefonlar ve tabletler gibi taşınabilir cihazlarda yerleşik kablosuz radyo bulunur. Kablosuz geniş bant yönlendiriciler birçok ev ağına güç sağlar. Diğer ekipman türleri arasında harici adaptörler ve menzil genişleticiler bulunur.

Kablosuz ağ ekipmanı geliştirmek karmaşık olabilir. Tüketiciler, kablosuz yönlendiricilerin ve ilgili ev ağı donanımlarının popüler markalarını tanır, ancak çoğu, bunların kaç tane dahili bileşen içerdiğini ve kaç farklı satıcının bunları ürettiğinin farkında değildir.

wifi